Nohama na zemi, hlavou ve vesmíru!

V bývalém sále velkého planetária Hvězdárny a planetária Brno vzniklo nové digitárium. Tento výjimečný projekt se začal připravovat již na počátku roku 2010. K samotné realizaci přestavby se přikročilo v roce 2013.

Poptat řešení
šipka dolů

Originální řešení

Generálním dodavatelem celého systému je česko-francouzské konsorcium společností Nowatron Elektronik, spol. s r.o. a RSA Cosmos, subdodávku projektoru pozemské oblohy zajišťuje japonská společnost GOTO Inc., projekční plochy americká Spitz Inc., designové sedačky pak vyrobila společnost Kinoexport, s. r. o. Architektonický návrh zpracovala firma Rudiš-Rudiš architekti, s. r. o. a investorem je statutární město Brno. Digitárium Hvězdárny a planetária Brno překvapí každého návštěvníka. Díky jaké technice je možné vykouzlit na polokouli o průměru téměř 17 metrů obraz bez viditelného přerušení a deformací? Řetězec softwarových a hardwarových řešení je naprosto originální – ostatně, něco podobného najdete pouze na několika místech na světě.

Juraj Mrázik

Juraj Mrázik

Planetária; Simulátory a virtuální realita +420 515 915 031

Co je to digitárium?

Digitárium představuje jedinečný nástroj pro popularizaci vědy. Nepromítá pouze astronomický obsah, ale diváky přenese na neexistující nebo těžko dosažitelná místa – do vzdáleného vesmíru, pod vodní hladinu, dovnitř lidského těla, blízké budoucnosti nebo minulosti, mikrosvěta či makrokosmu. Princip celého projekčního systému je přitom jednoduchý: sestává z několika projektorů, které vytvoří obraz na vnitřní stranu bílé polokoule o průměru necelých 17 metrů, tedy v „horizontální“ rovině ve všech směrech v úhlu 360° a ve vertikálním směru v úhlu 180°. Typ tohoto zobrazení se označuje jako „full-dome“ projekce, v českém překladu „celooblohová“. Výsledný obraz je celistvý, bez překryvů, s rovnoměrným jasem, čímž vytváří dokonalou prostorovou iluzi. 

Obrazová projekce

Systém digitária umí promítnout obraz tvořený výhradně digitálně, analogově anebo v kombinaci obou projekčních technologií. Po obvodu projekční plochy jsou umístěny dva digitální projektory JVC DLA-SH7NL (technologie LCoS, 3x 1,27" D-ILA čip) s rozlišením 4 096 x 2 400 obrazových bodů, světelným výkonem 5 000 ANSI a nativním kontrastem 10 000 : 1. Spolu se speciální optikou vytvářejí na projekční ploše obraz s nativním rozlišením 13,17 milionu pixelů s minimálním snímkováním 60 fps. Vzniká rovnoměrně světlý, ostrý a celistvý obraz v celé ploše, tolerance překryvu je 1 pixel (tzv. image blending). Dodávka zahrnuje speciální software pro korekci geometrie, jasu a barvy (tzv. image warping), tak aby byl obraz vždy dokonalý. Model hvězdné oblohy z pohledu pozemského pozorovatele vytváří projektor Chronos II japonského výrobce GOTO Inc. Umístěn je na hydraulické plošině uprostřed sálu tak, aby nevadil divákům ve výhledu.
Váží 380 kg a má podobu válce o délce 105 cm a tloušťce 90 cm. Dodavatel garantuje třicet let bezproblémového, nepřetržitého chodu. Model sestává z 8 500 hvězd s jasností do 6,5 magnitudy na severní i jižní hvězdné obloze. Součástí jsou i samostatné projektory planet (Merkur, Venuše, Mars, Jupiter, Saturn), Slunce a Měsíce, Mléčné dráhy, 21 nejjasnějších stálic, včetně jejich barevných odstínů, a 36 objektů vzdáleného vesmíru (např. Magellanova mračna). Zařízení je osazeno 32 skleněnými šablonami s obrazy hvězd doplněnými LED osvětlením. Tato technologie tak nabízí jeden z nejvěrnějších modelů hvězdné oblohy na světě. Systém digitária dokáže kombinovat provoz obou zařízení (režim tzv. hybridní projekce). Do superrealistické hvězdné oblohy tak lze  promítnout animace souhvězdí, kosmických objektů apod.

Astronomický software

Srdcem celého planetária je astronomický simulátor SkyExplorer v3, který umožňuje cestovat vesmírem v třídimenzionálním modelu, s možností změny v čase jak do minulosti, tak budoucnosti. Jeho dodavatelem, stejně jako dodavatelem většiny softwaru, je společnost RSA Cosmos. Konkrétně SkyExplorer v3 počítá v reálném čase realistickou podobu všech těles Sluneční soustavy, vč. světelných efektů, stínů či odrazů, rozptylu světla v atmosférách nebo povrchových či atmosférických textur. Na světě není lepší fyzikální model vesmírného prostoru, komerčně dostupný pro full dome projekci.

Projekční plocha

Posezení uprostřed vaječné skořápky o průměru 16,764 metrů (55 ft.) zprostředkuje projekční plocha NanoSeam od amerického dodavatele Spitz Inc. Má podobu bílé polokoule, která je sestavena z hliníkových panelů se speciální povrchovou úpravou, které nese zvláštní příhradová konstrukce. Během projekce nejsou v ploše patrné „švy“, takže obraz diváky překvapí realistickou podobou a hloubkou ostrosti. I přes své rozměry má projekční plocha celkovou hmotnost 4 tuny. Proto může být zavěšena na 16 profilech instalovaných v betonovém věnci obvodové zdi. Návštěvníci tak získají dojem, jakoby se nad nimi vznášela. Kvůli nezbytnému akustickému útlumu je plocha perforována 48 miliony dírek o průměru 1,1 milimetru, takže se při vhodném nasvětlení jeví jako poloprůhledná. Na vnější straně projekční plochy jsou zavěšeny reproduktory audio systému. Zvuková aparatura umožňuje standardní reprodukci v režimu 5.1 s hudebním výkonem až 10 000 wattů. Podél spodní hrany celé projekční plochy je instalováno RGB LED „cove“ osvětlení Philips ICOLOR Cove MX Powercore s možností plynulé regulace barev a intenzity v jednotlivých segmentech o délce 30 cm. Je tudíž možné volit různé RGB zabarvení kopule, včetně stmívání, pulsací, světelných vln apod.

Pohyblivé sedačky

Hlediště digitária má náklon 10 úhlových stupňů. Kvůli nerušenému, pohodlnému výhledu na projekční plochu je instalováno 190 sedaček typu SpaceSeat. Ty jsou vybaveny mechanizmem umožňujícím kontinuální změnu náklonu opěradla a synchronní pohyb sedáku (s možností aretace náklonu v libovolné poloze), které jsou originálním vzorem společnosti Kinoexport. Za podobnými instalacemi, jako je digitárium  Hvězdárny a planetária Brno, bylo nezbytné cestovat například do Centrum Nauki Kopernik ve Varšavě, Planetarium Hamburg, La Cité de l'Espace v Toulouse nebo Cité des Sciences et de l'Industrie v Paříži. V listopadu roku 2013 bude podobný zázrak techniky k vidění i v Brně, v malebném parku Kraví hory.

JAK HODNOTÍ ŘEŠENÍ NÁŠ KLIENT

„Vstupujeme do století převratných objevů a díky digitáriu budeme všichni přitom“, říká ředitel Hvězdárny
a planetária Brno Mgr. Jiří Dušek, Ph.D.

PODOBNÉ REALIZOVANÉ ZAKÁZKY

Prohlédněte si další řešení, která jsme navrhli na klíč.

Třebíč má nové planetárium s přednáškovým sálem

Třebíčská hvězdárna jako „stará pozorovatelna“ byla postavena v roce 1957 zakládajícími členy místního astronomického....

Digitální planetárium v Štiavnických Baních

Základní škola s mateřskou školou se nachází v srdci Štiavnických vrchů, v obci Štiavnické Bane. Nese název po významném....

Dabing Vesmírných parťáků pro iPLANETÁRIUM v Liberci

Naše společnost působí v oblasti tvorby dabingů fulldome pořadů pro planetária již řadu let. Jedná se o pořady pro....

NAVRHNEME VÁM ŘEŠENÍ NA KLÍČ

Hledáte technologického partnera? Neváhejte se na nás obrátit.

šipka nahoru