Laboratoř pro studium lidského chování na půdě ČZU
Na konci loňského roku 2015 byla na půdě České zemědělské univerzity v Praze dokončena realizace projektu HUBRU – Laboratoř pro studium lidského chování.
Poptat řešeníDvě laboratoře
Cílem tohoto projektu je vytvořit špičkové pracoviště zaměřené na zkoumání lidského chování, především rozhodovacích procesů a vlivu zátěže.
Nejdůležitějším výstupem projektu bylo vybudování dvou laboratoří – kolaborativní laboratoře použitelnosti a laboratoře virtuální reality (LVR). V tomto článku se zaměříme na druhou jmenovanou laboratoř, která slouží k navození iluze přítomnosti, případně pohybu v „jiné“ realitě přenesené AV záznamem nebo vytvořené počítačovým programem.
Laboratoř virtuální reality
Do LVR jsme dodávali to podstatné, bez čeho by se virtuální realita neobešla a to multi-kanálovou stereoskopickou 3D projekci. Základním prvkem je „jeskyně“, v níž je možné velmi věrohodně ve 3D promítat virtuální realitu. Lze ji vymodelovat na počítači, nebo se dají pouštět přímo reálné situace, což umožňují kamery s natáčením ve 3D. Toto experimentální prostředí napomáhá zkoumat chování člověka.
CAVE
CAVE (jeskyně) se skládá ze čtyř projekčních stěn Barco (přední, levá, pravá a spodní), speciálních zrcadel s přední odraznou vrstvou pro zadní projekci, čtyř 3D DLP HD projektorů pro profesionální aplikace série Barco F35 s obrazovým procesorem a řídícího a trackovacího počítače. Dalšími prvky jsou pak speciální brýle pro 3D, trackovací systém pro zjištění polohy uživatele, prostorové ozvučení, technologie monitoringu chování a techniky pro tvorbu 3D videa nebo software pro zobrazování a vývoj 3D modelu. Pro první využití laboratoře byl instalován hardware a software pro simulaci řízení motorového vozidla od polské společnost i3D, která vytváří aplikace pro virtuální realitu. LVR umožňuje monitoring chování zúčastněných pomocí kamer a 3D brýle navozují člověku pocit, že se skutečně nachází v daném prostředí. Díky moderním technologiím se z chování jedince a z biologických atributů dá sejmout poměrně dost přesný obraz toho, co člověk prožíval v požadované situaci, jak například reaguje jeho tělo na stresové situace apod. Laboratoř, kterou využívají zaměstnanci pro svou vědecko-výzkumnou činnost, významně napomůže rozvoji výzkumu, vývoje a inovací na ČZU v Praze. Díky tomuto projektu dojde ještě více k propojení teoretické výuky s praktickou stránkou. Zároveň bude možné využít získané poznatky pro výuku například marketingu, managementu, psychologie a informatiky. Vybudování laboratoře HUBRU bude mít pozitivní dopad na zvýšení počtu studentů zapojených do vědecko-výzkumných aktivit ve všech stupních studia napříč studijními programy.
PODOBNÉ REALIZOVANÉ ZAKÁZKY
Prohlédněte si další řešení, která jsme navrhli na klíč.
IT4Innovations uvedlo do provozu novou laboratoř vizualizace a VR
Nová laboratoř má podpořit aktivity okolo superpočítačů , a to pomocí vizualizace 3D obsahu skrze velkoplošné 3D projekce a....
Nové laserové projektory Barco pro ŠKODA AUTO
Před pěti lety, v roce 2017, jsme na těchto stránkách psali o dodávce nového simulačního systému pro ŠKODA AUTO, využívaného....
Nové 3D kino v návštěvnickém centru elektrárny Ledvice
Pro návštěvníky informačního centra elektrárny je k dispozici zrekonstruované kino s naučnými pořady o elektrárně.
NAVRHNEME VÁM ŘEŠENÍ NA KLÍČ
Hledáte technologického partnera? Neváhejte se na nás obrátit.